راهکار های طلایی مراقبت های پوستی

این مقاله قصد دارد مهمترین استراتژی های مراقبت از پوست را که متخصصان پوست امروزه در دست دارند ، شامل اندازه گیری های پیشگیرانه ، استراتژی های زیبایی ، عوامل درمانی موضعی و سیستمیک و روش های نوین را بررسی کند.

برای  مراقبت از پوست خو قبل از هر چیزی باید نوع پوست خود را بشناسید:

ممکن است مشکوک باشید که پوست خشک ، چرب یا حساسی دارید ، اما آیا واقعاً نوع پوست خود را می شناسید؟ شناختن نوع پوست می تواند در خرید لوازم آرایشی  متناسب با پوست شما به شما کمک کند. در حقیقت ، استفاده از محصولات اشتباه – یا حتی پکیج های آرایشی اینترنتی رایج – برای نوع پوست شما می تواند آکنه ، خشکی یا سایر مشکلات پوستی را بدتر کند.

ایجاد یک روتین روزانه مراقبت از پوست

صرف نظر از نوع پوست شما ، مراقبت روزانه از پوست می تواند به شما در حفظ سلامت کلی پوست و بهبود نگرانی های خاص مانند آکنه ، زخم و لکه های تیره کمک کند. یک روال روزانه مراقبت از پوست دارای چهار مرحله اساسی است که می توانید یکبار صبح و یکبار قبل از خواب انجام دهید.

1. پاکسازی: پاک کننده ای را انتخاب کنید که بعد از شستشو پوست شما را سفت نکند. اگر پوست خشکی دارید و آرایش نمی کنید ، صورت خود را بیش از دو بار در روز یا فقط یکبار تمیز کنید. از شستشوی زیاد برای احساس تمیز بودن خودداری کنید زیرا این شست وشوی بیش از حد بدان معناست که روغن های طبیعی پوست شما از بین رفته است. 

2. سرم ها: سرم حاوی ویتامین C یا فاکتورهای رشد یا پپتیدها صبح بهتر است ، زیر کرم ضد آفتاب. در شب ، رتینول یا رتینوئیدهای تجویزی بهترین کار را می کنند. سرم های حاوی ویتامین ها را انتخاب کنید.

3. مرطوب کننده: حتی پوست های چرب نیز به مرطوب کننده احتیاج دارند ، اما از کرم سبک ، بر پایه ژل و غیر کومدوژنیک استفاده کنید مانند لوسیون صورت که منافذ پوست شما را مسدود نکند. پوست خشک ممکن است از کرم های مرطوب کننده بیشتر مانند کرم حلزون استفاده کند. اکثر مارک ها روی بسته بندی خود محصولات خود را به صورت ژل یا کرم برچسب گذاری می کنند.

4. کرم ضد آفتاب: 15 دقیقه قبل از حرکت در فضای باز ، کرم ضد آفتاب را با حداقل SPF 30 بمالید ، زیرا فعال شدن کرم ضد آفتاب مدتی طول می کشد. پوست هایی با رنگ تیره در واقع به محافظت بیشتر در برابر آفتاب نیاز دارند ، زیرا اصلاح رنگدانه ها سخت تر است. کرم ضد آفتاب را در روتین مراقبت از پوست فراموش نکنید.

بنا بر این برای مراقبت های پوستی محصولاتی را انتخاب کنید که متناسب با نوع پوست و حساسیت شما باشد و به یاد داشته باشید که برچسب ها را بخوانید. برخی از محصولات مانند رتینول یا رتینوئیدهای نسخه ای باید فقط در شب استفاده شوند.

از مصرف موارد ذکر شده در زیر برای مراقبت پوستی به شدت خودداری کنید:

آب لیمو: ممکن است حاوی اسید سیتریک باشد ، اما بسیار اسیدی است و می تواند باعث ایجاد لکه های تیره پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شود. همچنین می تواند پوست شما را خشک کرده و تحریک کند.

جوش شیرین: در سطح pH 8 ، جوش شیرین به پوست شما فشار وارد می کند ، میزان آب پوست شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و باعث خشکی پوست می شود.

سیر: به شکل خام ، سیر می تواند باعث حساسیت پوستی ، اگزما ، التهاب پوست و تاول های آبکی شود.

خمیر دندان: مواد موجود در خمیر دندان ممکن است میکروب ها را از بین ببرد و روغن را جذب کند ، اما همچنین می تواند باعث خشک شدن یا تحریک پوست شما شود.

شکر: به عنوان یک لایه بردار ، قند برای پوست صورت شما بسیار خشن است.

ویتامین E: استفاده موضعی از ویتامین E می تواند پوست شما را تحریک کند و ثابت نشده که ظاهر زخم را بهبود می بخشد.

برخی از این مواد ممکن است طبیعی و مقرون به صرفه باشند ، اما برای پوست شما طراحی نشده اند. حتی اگر عوارض جانبی فوری را احساس نکنید ، این مواد می توانند آسیب دیررس یا طولانی مدت ایجاد کنند. بهتر است از محصولات فرموله شده برای صورت خود استفاده کنید. قبل از استفاده از برنامه های مراقبت پوستی بر روی پوست خود ، با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید.

چگونه مشکلات پوستی خود را درمان کنیم؟

راه هایی برای مقابله با مشکلات پوستی بدون آسیب رساندن به پوست وجود دارد. فقط قانون شماره یک مراقبت از پوست را به خاطر بسپارید: پوست خود را دستکاری نکنید! برداشتن آکنه ، جوش های سرسیاه ، گال یا سایر مشکلات پوستی می تواند باعث ایجاد زخم باز یا لکه های تیره تری روی پوست شود که به آن هایپرپیگمانتاسیون گفته می شود. زخم های باز می تواند منجر به عفونت ، آکنه بیشتر یا زخم شود. هرچه زخم عمیق تر باشد ، احتمال زخم شدن پوست شما بیشتر است.

ورق را روی نور نگه دارید تا ببینید چقدر کاغذ شفاف است.

شایان ذکر است که علم پشت محصولات مراقبت از پوست راه زیادی را طی کرده است ، اما هنوز چیزی به عنوان راه حل فوری وجود ندارد. او توضیح می دهد: “نتایج تنها با استفاده مداوم قابل مشاهده است. به طور کلی ، هدف استفاده از محصول حداقل شش هفته ، یک یا دو بار در روز ، برای مشاهده تفاوت است.

نکته: 

شستن صورت اساسی ترین و اساسی ترین مرحله هر روتین مراقبت از پوست است. پوست ما هر روز با آلاینده های محیطی ، خاک و عوامل دیگر در تماس است که باید به آرامی از بین بروند.

 در آخر به یاد داشته باشید که نوع پوست شما می تواند بر نحوه عملکرد محصولات مراقبت از پوست تأثیر بگذارد. استفاده از محصول اشتباه ، حتی وقتی طبیعی است ، می تواند باعث ترک خوردن ، بدتر شدن لکه ها یا قرمزی شود. بهتر است بدانید که چه نوع پوستی دارید و روال مراقبت از پوست خود را بر اساس آن ایجاد کنید. همچنین می توانید از ترکیبات محصول یادداشت کنید تا ببینید آیا مواد خاصی باعث واکنش های ناخواسته پوستی می شوند یا خیر.