روان شناسی رنگ لباس

روان شناسی رنگ لباس

روان شناسی رنگ لباس موضوع بسیار جالبی است که آگاهی داشتن از آن می تواند بر احساسات و تعامل ما با دیگران تأثیر بگذارد. رنگ لباس هر فرد به عنوان یک سیگنال قدرتمند عمل می کند و پیام های ناخودآگاهی را به دیگران ارسال می کند و به آن ها می گوید ما چه کسی هستیم.

با روان شناسی رنگ لباس می توانیم خودمان را بهتر بشناسیم و بدانیم چه شخصیتی داریم؟ چه احساساتی داشته و باورها و عقاید ما چه چیزهایی هستند؟ همچنین انتخاب رنگ مناسب لباس می تواند به ما در دستیابی به اهدافمان کمک کند.

به صورت کلی می توان گفت که لباس هایی با رنگ تیره، شخصیت شما را رسمی تر نشان می دهند و لباس هایی با رنگ روشن باعث می شوند دوستانه و صمیمی به نظر برسید و اعتماد به نفس و انرژی را به مخاطب خود منتقل کنید.

در ادامه به صورت دقیق تر بررسی می کنیم که هر رنگ لباس چه مفهوم و نشانه ای دارد و بهتر است در چه موقعیتی استفاده شود.

روان شناسی رنگ لباس آبی

لباس های رنگ آبی نشان دهنده ثبات شخصیت و وفاداری شما هستند و باعث می شوند هم خودتان و هم اطرافیان تان احساس آرامش داشته باشید. استفاده از پوشش آبی رنگ، استرس و اضطراب شما را تسکین می دهد و به افزایش تمرکزتان کمک می کند. وقتی لباس آبی به تن دارید در نظر دیگران فردی با اعتماد به نفس، قابل اطمینان، باهوش و کارآمد جلوه می کنید.

لباس رنگ آبی مناسب چه موقعیت هایی است؟

اگر در شرایط و محیط استرس زا و پرتنش زندگی و یا کار می کنید انتخاب لباس با رنگ آبی گزینه بسیار مناسبی برای شماست؛ زیرا لباس آبی می تواند اضطراب شما را کاهش داده و باعث ایجاد احساس آرامش در شما شود.

همچنین اگر قصد ملاقات با مشتری یا رفتن به جلسه مصاحبه و یا انجام سخنرانی را دارید، بهتر است لباس آبی بپوشید تا ظاهری حرفه ای و معتبر داشته باشید و با اعتماد به نفس و قابل اطمینان به نظر بیایید. به همین دلیل است که بسیاری از لباس های کار و کت و شلوارهای اداری به رنگ آبی هستند.

روان شناسی رنگ لباس آبی

روان شناسی رنگ لباس قرمز

لباس با رنگ قرمز نشان دهنده سرزندگی، تحرک و شور و قدرت شخصیت شماست و انرژی، اشتیاق و هیجان را در ذهن مخاطبان تان ترسیم می کند. وقتی لباس قرمز می پوشید سرکش، جذاب و جسور به نظر می رسید و باید برای جذب توجه دیگران آماده باشید.

لباس رنگ قرمز مناسب چه موقعیت هایی است؟

اگر می خواهید در یک جمع برجسته باشید و نظر حاضران را به خود جلب کنید از لباس های قرمز کمک بگیرید و با داشتن استایل قرمز با اقتدار و با قدرت حاضر شوید. همچنین اگر اعتماد به نفس پایینی دارید به شما توصیه می کنیم تا با پوشیدن لباس های قرمز اعتماد به نفس خود را افزایش داده و حس اشتیاق، جنگجویی و قدرت را در خود به وجود آورید.

هنگامی که می خواهید برای اولین بار با دوستی ملاقات داشته باشید و او را تحت تأثیر قرار دهید استفاده از لباس های رنگ قرمز انتخاب درستی است. اما به یاد داشته باشید که در محیط کار و مصاحبه های شغلی پوشیدن لباس قرمز توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است سیگنال­های غرور و عصیان را به کارفرمای شما انتقال دهد.

روان شناسی رنگ لباس قرمز

روان شناسی رنگ لباس زرد

روان شناسان می گویند که لباس های زرد رنگ بیشتر توسط افراد خلاق، ماجراجو و رؤیاپرداز پوشیده می شوند. لباس های زرد رنگ شما را شخصیتی پرانرژی، شاد و آماده کاوش نشان می دهند.

وقتی می خواهید خنده و شادی را در آغوش بگیرید لباس رنگ زرد بپوشید. مطالعات نشان می دهد که رنگ زرد تولید سروتونین را در مغز افزایش می دهد و موجب بهبود خلق و خو می شود. پوشیدن لباس های زرد رنگ می تواند سرزندگی، اعتماد به نفس و خوش بینی را در شما افزایش دهد.

لباس رنگ زرد مناسب چه موقعیت هایی است؟

استفاده از لباس های زرد برای انجام کارهای روزمره و حضور در مهمانی ها و دورهمی ها گزینه بسیار مناسبی است. همچنین وقتی می خواهید در جلسات خلاقانه شرکت کنید پیشنهاد ما این است که لباس های زرد رنگ بپوشید. به یاد داشته باشید که در محیط های کاری جدی، جلسات و گردهمی ها، مصاحبه های شغلی و دفتر کار بهتر است از لباس های زرد رنگ استفاده نکنید.

روان شناسی رنگ لباس زرد

روان شناسی رنگ لباس سبز

افرادی که لباس با رنگ سبز را انتخاب می کنند دارای شخصیتی متعادل، هماهنگ و مهربان هستند و یک زندگی فعال و باثبات را پیش می برند. لباس سبز رنگ موجب ایجاد احساس آرامش، اطمینان و ایمنی در شما و اطرفیان تان می­شود. لاتریس آیزمن مدیر اجرایی مؤسسه رنگ پانتون می گوید لذت سبز از خویشاوندی آن با طبیعت ناشی می شود و به همین علت آرامش و رضایت ایجاد می کند.

اگر در مرحله ای از زندگی یا کار دچار شکست و زمین خوردن شده اید می توانید با انتخاب لباس های با رنگ سبز احساس امیدواری و شروع فصلی جدید را در دل خود زنده کنید.

لباس رنگ سبز مناسب چه موقعیت هایی است؟

پوشش سبز رنگ انتخاب فوق العاده ای برای محل کار است و هنگام شرکت در مصاحبه های شغلی و مذاکره های کاری موجب تمرکز شما و جلب توجه مخاطب می شود. همچنین اگر می خواهید به تازگی با فردی آشنا شوید و برای اولین بار او را ملاقات کنید پوشیدن لباس سبز رنگ انتخاب فوق العاده ای است.

روان شناسی رنگ لباس سبز

روان شناسی رنگ لباس مشکی

کارن هالر متخصص مد و استایل مطرح می کند که طبق تحقیقات انجام شده پوشیدن لباس های مشکی به عنوان شاخصی از اعتبار، برتری، قدرت، جدیت و هوش افراد شناخته می شود. کسانی که ترجیح می دهند لباس های مشکی بپوشند دارای شخصیتی بلند پرواز، جسور، هدفمند و در عین حال حساس هستند.

لباس رنگ مشکی مناسب چه موقعیت هایی است؟

اگر در محل کارتان دارای پست سازمانی بالارده ای هستید و می خواهید خود را شخصیتی قدرتمند و با اقتدار معرفی کنید و نسبت به دیگران تسلط و برتری به دست آورید، پوشیدن لباس مشکی می تواند راهکاری مؤثر برای دستیابی به این هدف باشد.

هنگام ملاقات با مشتریان و یا دوستان خود انتخاب لباس مشکی کار هوشمندانه ای نیست؛ بهتر است در این مواقع از رنگ های روشن تر و گرم تر استفاده کنید تا به ایجاد ارتباط و اعتماد بین شما و مخاطب تان کمک کند.

روان شناسی رنگ لباس مشکی

روان شناسی رنگ لباس سفید

افرادی جذب لباس های با رنگ سفید می شوند که عاشق آزادی هستند و دوست دارند کارهای جدیدی انجام دهند. افراد علاقه مند به لباس های سفید در انجام کارها ظریف و منظم هستند، نسبت به زندگی خوشبین بوده و برای رسیدن به کمال تلاش می کنند. آن­ ها تیپ شخصیتی بی طرف دارند و طرفدار صلح و آشتی هستند.

لباس رنگ سفید مناسب چه موقعیت هایی است؟

اگر می خواهید احساس سرزندگی داشته باشید بهتر است در طول روز لباس های سفید رنگ بپوشید. همچنین اگر به دنبال شروعی تازه در زندگی و یا کار هستید و می خواهید احساس نو بودن را تجربه کنید پوشیدن لباس های سفید رنگ می تواند به شما کمک کند.

روان شناسی رنگ لباس سفید