بایدها و نبایدهای مراقبت از پوست صورت

بایدها و نبایدهای مراقبت از پوست صورت

سالم بودن پوست صورت نقش فوق العاده ای در زیبایی و جوانی شما دارد. اگر به دنبال بهبود برنامه مراقبت از پوست خود هستید، کارهای زیادی هست که باید برای مراقبت از پوست خود انجام دهید و در مقابل کارهایی هستند که نباید به سراغ آنها بروید. پس با ما همراه باشید تا شما را با بایدها و نبایدهای مراقبت از پوست صورت آشنا کنیم.

کارهایی که باید برای مراقبت از پوست صورت انجام دهید:

در این بخش کارهایی که به سلامت پوست شما کمک می کنند را نام برده و هر یک را به صورت جداگانه شرح می دهیم.

قبل از خواب آرایشتان را پاک کنید.

ماندن مواد آرایشی روی صورت باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. بنابراین حتی اگر خسته اید و روز سختی را پشت سر گذاشته اید سعی کنید قبل از خوابیدن آرایش صورتتان را به طور کامل پاک کنید. برای این کار می توانید از روغن ها و کرم های پاک کننده کمک بگیرید.

شستن صورت با پاک کننده مناسب

دو بار در روز صورتتان را با پاک کننده مناسب بشویید.

یک بار صبح و یک بار شب صورتتان را با هر پاک کننده ای که با پوستتان مطابقت دارد بشویید.

قبل از این که به صورتتان دست بزنید حتما دست های خود را بشویید.

این یکی از آسان ترین راه های مراقبت از پوست است که بسیاری از مردم از آن آگاهی ندارند. قبل از اینکه صورت خود را تمیز کنید باید دست هایتان را خوب بشویید. زیرا ممکن است باکتری ها و میکروب هایی را که حین انجام کارهای روزمره روی دست هایتان قرار گرفته اند به پوست صورتتان منتقل کنید و باعث ایجاد جوش شوید.

یک یا دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید.

لایه برداری یکی از نکات کلیدی برای داشتن پوست سالم است. لایه بردای صحیح موجب حذف سلول های مرده پوست می شود و به محصولات مراقبتی اجازه می دهد تا عمیق تر به پوست نفوذ کنند و در نتیجه مؤثرتر باشند. همچنین لایه برداری پوست خطوط و چین و چروک های صورت را کمتر می کند.

لایه برداری پوست صورت

هر 4 تا 6 هفته از درمان های پوستی استفاده کنید.

هر 28 روز یک بار پوست صورت شما تجدید می شود. بنابراین توصیه می شود هر 4 تا 6 هفته یک بار برای درمان مشکلات پوستی خود اقدام نمایید. انجام لایه برداری های شیمیایی، میکرودرم ابریژن، درمان های ضدپیری و ضدآکنه از جمله اقداماتی هستند که می بایست با نظر متخصص پوست خود انجام دهید.

مراقبت های روتین پوست را در منزل انجام دهید.

طلایی ترین نکته مراقبت از پوست انجام مراقبت های روتین در منزل است. انجام درمان ها و مراقبت های پیشرفته در مطب پزشکان و کلینیک های زیبایی بسیار عالی است؛ اما کافی نیستند.

شما نباید انتظار داشته باشید که هر ماه یک بار برای پاکسازی و درمان پوست خود به متخصص مراجعه کنید و بهترین نتیجه را بگیرید؛ بنابراین اگر واقعا می خواهید تفاوت را در صورت خود ببینید باید در بین درمان ها یک روتین پوستی در خانه داشته باشید و تمیز کردن پوست، آبرسانی و استفاده از سرم های اصلاحی را هر روز انجام دهید.

ضدآفتاب خود را هر دو ساعت تمدید نمایید.

استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب پوست شما کلید طلایی برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید و اشعه ماورای بنفش است. دقت داشته باشید که اگر مدت زیادی در معرض تابش نور خورشید هستید لازم است هر 2 ساعت کرم خود را شارژ نمایید. زیرا کرم ضدآفتاب می تواند به راحتی در اثر تعریق و یا لمس صورت از پوست شما خارج شود.

با متخصص پوست مشورت کنید.

برای انتخاب محصولات مراقبتی سازگار با پوستتان لازم است با متخصص پوست خود مشورت نمایید. هیچگاه به توصیه های اعضای خانواده و دوستان و یا تبلیغات افراد مشهور توجه نکنید؛ زیرا پوست هر شخصی متفاوت از دیگری است.

مراجعه به متخصص پوست

برای مراقبت از پوست خود از محصولات باکیفیت استفاده کنید.

گران بودن یک محصول لزوما به معنای برتری و باکیفیت بودن آن نیست. ممکن است یک محصول مراقبت از پوست قیمت بالایی داشته باشد اما تأثیر خاصی بر پوست شما نگذارد. پس بهتر است قبل از اقدام کردن برای خرید هر محصولی حتما با متخصص پوست خود مشورت کنید.

کارهایی که نیاز است تا برای مراقبت از پوست خود انجام ندهید:

برای مراقبت بهتر از پوست صورتتان لازم است برخی کارها را انجام ندهید. در ادامه با این کارها آشنا می شویم.

پوست صورتتان را بیش از دو بار در روز با پاک کننده ها نشویید.

تصور رایج برخی افراد این است که هر چه بیشتر صورتشان را بشویند سریعتر از شر آکنه ها خلاص می شوند؛ اما شستشوی بیشتر از 2 بار در روز با پاک کننده ها باعث می شود رطوبت طبیعی پوست از بین برود و پوست صورتتان بیش از حد چربی تولید کند.

هر روز لایه برداری نکنید.

ممکن است پیش خود فکر کنید اگر هر روز لایه برداری انجام دهید پوستتان نرم و لطیف می شود و شگفت انگیز به نظر می رسید؛ ولی این تفکر اشتباه است. لایه برداری بیش از حد منجر به آسیب دیدن پوست شما می شود و مشکلات بیشتری برایتان ایجاد می کند.

از مرطوب کننده معمولی برای نواحی دور چشمتان استفاده نکنید.

استفاده از کرم مرطوب کننده معمولی در نواحی اطراف چشم باعث ایجاد میلیا (برآمدگی های کوچک سفید رنگ) می شود. ناحیه اطراف چشم بسیار ظریف و نازک است و وقتی شما از مرطوب کننده معمولی استفاده می کنید مولکول های کرم مرطوب کننده بسیار بزرگ تر از آن هستند که جذب شوند؛ به همین علت روی پوست می مانند و جذب نمی شوند.

پس به جای استفاده از کرم مرطوب کننده معمولی حتما از کرم های دور چشم استفاده نمایید. مولکول های موجود در کرم های دور چشم بسیار کوچک تر هستند و جذب آن ها برای ناحیه زیر چشم آسان تر است.

استفاده از کرم مخصوص دور چشم

استفاده از مرطوب کننده را ترک نکنید؛ حتی اگر پوست چربی دارید.

افراد زیادی به علت داشتن پوست چرب یا دارای آکنه استفاده از مرطوب کننده را کنار می گذارند. در حالی که پوست شما از هر جنسی که باشد به آبرسانی نیاز دارد. بنابراین استفاده از مرطوب کننده های آبرسان را فراموش نکنید.

از اسکراب بدن بر روی صورت خود استفاده نکنید.

پوست بدن ما بسیار ضخیم تر از پوست صورتمان است و می تواند اسکراب های شدیدتری را تحمل کند. بنابراین استفاده از اسکراب های بدن بر روی پوست نازک و ظریف صورت باعث ایجاد آسیب می شود.

اسکراب پوست صورت

جوش های صورتتان را نکنید.

هر چند انجام این کار برای برخی افراد خیلی سخت است؛ اما برای داشتن پوست خوب نباید به برآمدگی ها و جوش های سر سفید یا سر سیاه دست بزنید. کندن و دستکاری جوش ها باعث ایجاد اسکار (ترمیم ناقص آسیب های پوستی) و هیپرپیگمانتاسیون (تیره تر شدن رنگ پوست در برخی نواحی) می شود.

زیاد به پوست صورتتان دست نزنید.

برخی افراد عادت دارند که بدون علت خاصی پوست صورتشان را لمس کنند. این کار باعث انتقال آلودگی های دست و باکتری های آن به پوست صورت می شود. همچنین اگر دائم به پوست صورتتان دست بزنید باعث ایجاد چین و چروک می شود.

عجله نداشته باشید.

هیچ چیز یک شبه اتفاق نمی افتد. برای آن که بتوانید پوست خوبی داشته باشید به صبر و زمان لازم نیاز دارید تا تغییرات را در پوست خود احساس کنید. انتظار کسب نتایج فوری باعث ناامیدی شما شده و روحیه تان را از بین می برد.