مهارت های اساسی زندگی که هر خانمی باید با آن ها آشنایی داشته باشد

مهارت های اساسی زندگی برای خانم ها

امروزه زنان فرصت های زیادی برای کشف علایق و اثرگذاری در اجتماع دارند. آن ها دارای نقش های مختلفی مانند مادر، همسر، دختر، خانم خانه دار، وکیل، برنامه نویس و بسیاری نقش های دیگر هستند. در عین حال ما به عنوان یک زن با چالش ها و موانع مختلفی برای رسیدن به خواسته های خود روبه رو می شویم. از این رو نیاز است که مهارت های اساسی زندگی را برای اینکه گلیم خود را از آب بیرون بکشیم، یاد بگیریم.

تسلط بر مهارت های ذاتی و اکتسابی در کنار ادامه تحصیلات بسیار مهم است. زیرا با یادگیری مهارت های موردنیاز زندگی از طریق تمرین و ممارست اعتماد به نفس خانم ها نیز افزایش می یابد. این امر منشا ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آنان است.

خانم ها ممکن است که در زمینه کاری و تحصیلی خود بسیار موفق عمل کنند، اما هنگامی که نوبت به ارتباط با خانواده، همسر، همکاران و سایر افراد جامعه می شود، برخی از آن ها با مشکلاتی روبه رو هستند. بنابراین آن ها باید روی کسب و تقویت مهارت های ضروری موردنیاز برای داشتن زندگی موفق کار کنند. در مقاله پیش‌رو برخی از این مهارت های مهم را برای کمک به بانوان گرامی شرح داده ایم.

مهارت های اساسی زندگی موردنیاز خانم ها

برخی از مهارت ها ذاتی هستند و خانم های خوش شانس با آن ها متولد می شوند. اما مهارت های دیگری نیز وجود دارند که باید آن ها را یاد بگیرید. هنگامی که به این مهارت های اساسی تسلط یابید، توانایی تغییر در زندگی خود را نیز پیدا می کنید.

شما همیشه قادر نیستید، روی والدین، همسر، دوست یا شخص دیگری برای حضور در همان لحظه ای که به چیزی نیاز دارید، حساب کنید. باید به خودتان تکیه کنید و به خود افتخار کنید که به اصول اولیه زندگی خود اهمیت می دهید. در ادامه به معرفی برخی از این مهارت های اساسی زندگی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تسلط بر مهارت های مالی

یادگیری اصول ریاضی برای خانم ها ضروری است. این امر به شما در تمام مهارت های مالی موردنیاز مانند محاسبه خرج و مخارج خانواده و زندگی، مدیریت منابع بانکی و اعتباری خود کمک می کند.

بر هنر و علم سرمایه گذاری و ایجاد ثروت مسلط شوید. بدین صورت راحت تر زندگی می کنید و برای بازنشستگی خود پس انداز خواهید کرد.

تسلط به مهارت های داخلی منزل

یادگیری نسبی مهارت های داخل منزل از مهارت های اساسی زندگی محسوب می شود. لازم نیست که به یک سرآشپز حرفه ای تبدیل شوید. اما تاحدودی باید به امور آشپزخانه مسلط باشید و از عهده تهیه یک وعده غذایی مناسب برآیید. با دستپخت خود دوستانتان را تحت تاثیر قرار دهید.

همچنین باید با اصول پذیرایی، سرو غذا و همچنین بسته بندی و نگهداری مواد غذایی آشنایی داشته باشید. با دانستن این امور و تسلط نسبی به آشپزی کسی را سهوا و به اشتباه مسموم نمی کنید.

اداره امور خانه مانند مرتب کردن تختخواب و داشتن دکوراسیونی زیبا در منزل در ایجاد فضایی دلنشین موثر است. حتی اگر از نظافت منزل لذت نمی برید، باید این نکته را بدانید که نظافت منظم، لباس های شسته شده و جارو کردن در سلامت خود و خانواده تان نقش به سزایی دارد و محیطی آرام را برای لذت بردن شما از زندگی فراهم می سازد.

تسلط نسبی به مهارت های تعمیر و نگهداری خودرو و وسایل منزل

چه ماشین یا خانه متعلق به خودتان است یا به شخص دیگری تعلق دارد، چند نکته تعمیر و نگهداری وجود دارد که باید از آن ها مطلع باشید. برای مثال تعویض فیلتر خودرو کاری است که باید از عهده آن برآیید. نصب تابلوها و آینه های منزل نیز اموری است که خود انجام می دهید.

در این زمینه نیازی نیست که به همه امور دشوار تعمیر و نگهداری وسایل آشنا باشید. مطمئنا اگر خودتان برخی امور منزل یا خودروی شخصیتان را انجام دهید، هزینه کمتری برای شما آب می خورد.

اگر صاحب خودرو هستید، بهتر است که اصول اولیه نحوه رفع مشکلات کوچک مربوط به خودرو را بیاموزید. برای مثال یاد بگیرید که چگونه در صورت خالی شدن باتری، ماشین را روشن کنید.

همچنین اگر تعویض لاستیک خودرو کنار جاده شما را می ترساند، حداقل نحوه کنترل و حفظ فشار باد لاستیک ماشین را یاد بگیرید و یک لاستیک زاپاس همراه خود داشته باشید.

مهارت های اساسی زندگی و تعمیرات

یادگیری مهارت های ایمنی و کمک های اولیه

یادگیری مهارت های ایمنی و کمک های اولیه حیاتی و نجات دهنده هستند و از جمله مهارت های اساسی زندگی به شمار می روند. شما هرگز نمی دانید که چه زمانی به این مهارت ها احتیاج پیدا خواهید کرد.  

حتی اگر ماشین ندارید، رانندگی مخصوصا رانندگی در شب را یاد بگیرید. اگر یکی از اعضای خانواده به طور ناگهانی قادر به رانندگی نباشد، رانندگی شما امری مهم محسوب می شود.

واقعیت این است که زنان باید بیشتر مراقبت مسائل ایمنی باشند. این بدین معنی است که آن ها باید بدانند که چگونه از موقعیت های خطرناک اجتناب کنند، با اطمینان به خود پیش بروند و از خود در برابر مهاجم احتمالی دفاع کنند.

تسلط به مهارت های بقا

بسته به محل زندگی یا مسافرت ممکن است که ناخواسته خود را در موقعیتی قرار دهید که باید با داشته های خود کنار بیایید. تصور کنید که ماشین شما کیلومترها دورتر از شهری خراب می شود و هیچ پوشش گیاهی در آن ها وجود ندارد. اگر کمک، سرپناه و غذا یافت نشود، چه می کنید؟

در این مورد باید نحوه زندگی در چنین شرایط دشواری را بدانید. برای مثال از قبل نحوه چادر زدن، درست کردن آتش و تهیه غذا با مواد در دسترس را بیاموزید.

همه افراد باید نحوه عبور از شرایط اضطراری را یاد بگیرند. مانوری را راه بیاندازید و بیاموزید که در صورت وقوع یک فاجعه محیطی چه باید کرد.

آشنایی با مهارت های تعیین هدف

مهارت های تعیین هدف در دنیای تجاری و زندگی امروزی امری اجباری و از مهارت های اساسی زندگی محسوب می شود. تا زمانی که چیزی را تصور نکنید، به آن نمی رسید. به خودتان رویاپردازی را یاد بدهید و آنچه را که دوست دارید، تصور کنید. در این صورت قادر هستید، اولویت ها و برنامه های تاکتیکی دقیقی را برای تحقق این امور شناسایی کنید.

هدف گذاری مهارت های اساسی زندگی

تسلط به مهارت های مدیریت زمان

واقعیت موجود این است که زنان باید همزمان نقش های متفاوتی را ایفا کنند. آن ها نقش مادر، شریک زندگی، دوست، خواهر، دختر بودن را علاوه بر نقش های کارمند یا صاحب شغلی بودن یا خانه دار بودن برعهده دارند. از این رو خانم ها برای اینکه از عهده همه این کارها برآیند، باید مهارت های مسئولیت پذیری و اولویت بندی را یاد بگیرند.

لازم به ذکر است که امروزه افراد در مقایسه با قبل در دنیایی مملو از اطلاعات و اخبار زندگی می کند. بنابراین این افراد واقعا باید در مدیریت زمان تسلط داشته باشند. مدیریت ایمیل ها، برنامه ها و رسانه های اجتماعی خود را در دست بگیرید، در غیر این صورت در انجام امور کاری و شخصی خود دچار مشکل خواهید شد.

یادگیری مهارت های ارتباطی

برای برقراری ارتباط خوب دو جنبه وجود دارد. اولین جنبه گوش دادن و دیگری انتقال موثر پیام است. زمانی که با یک نفر ارتباط می گیرید، مهم این است که نه تنها به او این حس را منتقل کنید که به حرف هایش گوش می دهید، بلکه واقعا آنچه می گوید را درک کنید. گوش دادن سطحی کافی نیست.

برای ایجاد رابطه و اعتماد، باید با تمام وجود خود به آنچه که دیگری می گوید، گوش دهید. زبان بدن یک علم است که نیاز به یادگیری دارد. تسلط به این علم علاوه بر حفظ امنیت شما در روابط شخصی و تجاری، یک مزیت نیز محسوب می شود.

برقراری ارتباط خوب نوشتاری و کلامی به عنوان مهارت های اساسی زندگی در مدرسه و محل کار نیز اهمیت ویژه ای دارد. شما باید یاد بگیرید که چگونه ایده های خود را روی کاغذ بیاورید.

در طول زندگی ممکن است که در موقعیت های دشوار و حساسی مانند گفتگو با شریک زندگی در مورد مسائل مهم، جدایی، صحبت درباره بیماری یا مرگ و جلسه گفتگو در مورد اخراج دیگران قرار بگیرید. بهتر است، خود را برای این شرایط آماده کنید.

مهارت های ارتباطی مهارت های اساسی زندگی

تسلط به هوش هیجانی

هوش هیجانی مهارتی مهم به شمار می رود که اساس آن خودآگاهی است. هوش هیجانی به این معنی است که احساسات خود را بشناسید، آن ها را درک و مدیریت کنید. همچنین با احساسات دیگران هماهنگ باشید و با مهربانی با آن ها رفتار کنید.

تسلط به هوش هیجانی مخصوصا اگر تحت استرس مسئولیت هدایت یک تیم یا پروژه را برعهده دارید، حیاتی است. برای تبدیل شده به فردی مسئول در جامعه باید خود را مدیریت کنید و مهارت های اجتماعی خود را نشان دهید.

این بدان معنا است که وقتی کسی صحبت شما را قطع می کند، خونسردی خود را از دست ندهید. هنگامی که کسی در بحران است، حمایت خود را از او نگیرید. نشانه های اجتماعی را درک کنید و بهترین قضاوت را در مورد احساساتتان داشته باشید.

مهارت های مدیریت تغییرات

یکی دیگر از مهارت های اساسی زندگی توانایی مدیریت تغییرات است. تغییر در زندگی همه ما رخ می دهد، اما نحوه مدیریت تغییرات است که تفاوت بین انسان ها را رقم می زند. هنگامی که مفهوم مدیریت تغییر را درک کنید، زندگی برای شما و اطرافیانتان آسان تر می شود.

اگر تغییری در زندگی شما رخ می دهد، با آن تغییر همراه شوید. در این زمینه سوالات خود را مطرح کنید و بفهمید که چه چیزی متفاوت خواهد بود و چه چیزی ثابت خواهد ماند.

اگر شما نیاز به هدایت یک تغییر عمده در محل کار را دارید، مواردی که پیش روی شما وجود دارد را برجسته کنید که دیگران از این تغییر الهام بگیرند. بیش از همه با گوش، چشم، ذهن و قلب خود گوش دهید، زیرا مردم همیشه همه نگرانی های خود را بیان نمی کنند. این اصلی برای همراهی مردم با شما است.

هنگامی که واقعا نمی دانید، چه چیزی در پیش است، صبر و تحمل مشکلات را از بین می برد و طی کردن مسیر را دلپذیرتر می کند. نحوه کنار آمدن با مشکلات کوچک و بزرگ و برآمدن از عهده آن ها را بیاموزید. در هر موقعیتی به دنبال نکات مثبت باشید و همواره خود را با شرایط وفق دهید.

مدیریت تغییرات مهارت های اساسی زندگی

شناخت و اعتماد به خود

برای اتخاذ تصمیمات مناسب در زندگی باید خود را بشناسید و به خود اعتماد داشته باشید. این امر به معنای ارتباط عمیق با خویش، کشف ارزش ها، خواسته ها و نیازها، استاندارها و حد و حدود، احساسات، امیدها و رویاهای شما است. به طور خلاصه باید بدانید که چه کسی هستید؟

این تنها یک سوال ساده نیست، بلکه راهی برای گشودن حقیقت وجودی شما است. هنگامی که بفهمید، چه کسی هستید و آن را بپذیرید، از پس مسئله اعتماد کردن به خود نیز بر می آیید. در دنیایی که اطلاعات 24 ساعته و 7 روزه وجود دارد، اعتماد به خود زمینه ساز شک و تردید است. افراد مختلف نظرات متفاوتی دارند، گزینه های زیادی موجود است و فشار خانواده و دوستان شرایط را دشوارتر می سازد.

اما این را بدانید که درنهایت مسئولیت تصمیمات بزرگ و کوچکی که می گیرید و اقداماتی که انجام می دهید، همگی با شما است. وقتی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، زندگی بهتری خواهید داشت.

تسلط به مهارت های آگاهی از بدن

علاوه بر یادگیری هماهنگی با آنچه برای افراد مهم است، هر زنی باید بیاموزد که با بدن خود نیز هماهنگ باشد. هنگامی که تغییراتی مانند درد، ترشحات و عادات غیرمعمول روده و سایر مشکلات در بدن شما ایجاد می شود، باید یاد بگیرید که به این تغییرات نیز توجه نشان دهید و برای حفظ سلامتی خود فورا به پزشک مراجعه کنید.

توجه به سلامتی جسمی و روحی به عنوان یکی از مهارت های اساسی زندگی محسوب می شود. شما باید بدانید که چه موقع به مسیر خود ادامه دهید و چه زمانی وقت توقف و استراحت است. استرس را در خود کنترل کنید و هنر نفس کشیدن درست و حفظ آرامش را بیاموزید.

آگاهی از بدن مهارت های اساسی زندگی

استفاده از انرژی زنانه

استفاده از نقاط قوت زنانه چیزی بیش از پوشیدن لباس های شیک با رنگ های زیبا و آرایش کردن چشم ها است. نقطه قوت شما است که اجازه دهید، زیبایی شما از درون به بیرون بجوشد و از زن بودن خود لذت ببرید.

هنگامی که یاد می گیرید که چگونه با زنانگی خود از طریق باز بودن ذهنتان، پرورش خود، زندگی در زمان حال و اتصال به هر یک از حواس خود ارتباط برقرار کنید، قدرت زنانگی خود را در روابطتان با دیگران نشان می دهید.

تسلط بر مهارت های ایجاد رابطه

شکی نیست که روابط چقدر برای رفاه و خوشبختی انسان ها مهم است. مردم باید حس کنند که با دیگران در ارتباط هستند. قطع روابط با دوستان، خانواده، کسانی که دوستشان دارید و حتی همکاران منبع استرس و درد برای شما است.

با بهبود مهارت های ایجاد روابط کسب نتایج بهتر را تضمین می کنید. یاد بگیرید که چگونه اعتماد ایجاد کنید، قدردانی خود را نشان دهید، بده و بستان انجام دهید و رابطه ای پایدار ایجاد کنید.

یادگیری حس شوخ طبعی

آرام باشید، همیشه جدی نباشید و سرگرمی و تفریح کردن را بیاموزید. شوخ طبعی راهی برای از بین بردن موقعیت های پرتنش است؛ برای مثال یک شوخی به موقع و مناسب در دفتر کار نیز در ایجاد رابطه موثر است.

اگر روی حس شوخ طبعی خود به عنوان یکی از مهارت های اساسی زندگی کار کنید، زندگی برایتان بسیار لذت بخش تر می شود.

حس شوخ طبعی مهارت های اساسی زندگی

تسلط بر مهارت های اجتماعی

چه از ورود به اجتماع بترسید یا از آن لذت ببرید، بدون شروع صحبت های هر چند کوتاه از پس اجتماعی شدن بر نمی آیید. خود را با اعتماد به نفس در یک جلسه مصاحبه کاری، در مهمانی شام یا در یک کنفرانس تجاری معرفی کنید. در همان ابتدای جلسه اولین تاثیر فوق العاده خود را بگذارید. اما مهمترین مسئله این است که علاقه و اشتیاق خود را به طرف مقابل نشان دهید.

رعایت این موارد در مورد ارتباطات آنلاین نیز صادق است. بفهمید که چه کسی به شما کمک می کند و ارتباطات عالی برقرار سازید. شما هرگز نمی دانید که آن ها چه تغییری در شغل یا زندگی آینده شما ایجاد خواهند کرد.

یادگیری مهارت های ارتقای خود

ارتقا خود به معنی برقراری ارتباط با نقاط قوت در مشارکت با اقتدار و اختیار است. ارتقا خود به معنای پایداری در زمینه امور زندگی خودتان است، درحالی که هیچ کس دیگری این کار را برای شما نمی کند.

ارتقا خویشتن در بسیاری مواقع امری ضروری و به عنوان یکی از مهارت های اساسی زندگی محسوب می شود. برای مثال هنگامی که می خواهید، رزومه خود را بسازید یا در محل کار خود صحبت کنید. زمانی که از موضوعی که به آن اعتقاد دارید، می خواهید دفاع کنید یا می خواهید مشکلی را با همسر خود برطرف سازید یا درخواست افزایش حقوق دارید.

آیا این نکته را می دانید که زنانی که در اولین شغل خود دریافت حقوق کمتر را می پذیرند، مادام‌العمر به دریافت دستمزد نابرابر تن می دهند؟

همیشه این را به یاد داشته باشید که ارزش خود را بدانید. یکی از میلیون ها زنی نباشید که در رابطه یا شغل خود از آنچه سزاوار آن هستند، دفاع نمی کنند.

ارتقای خود مهارت های اساسی زندگی

تسلط بر مهارت های حل مسئله

زندگی همیشه بدون مشکل جلو نمی رود. گاهی اوقات شما نیاز به حل یک مشکل یا مسئله دشوار دارید. داشتن تفکر انتقادی شما را به یافتن بهترین راه حل می رساند. گزینه های موجود را مورد بررسی قرار دهید، پیامدهای تصمیمات خود را پیش بینی کنید و برای حادثه های احتمالی برنامه ریزی داشته باشید.

علاوه بر مدیریت مشکلات، باید در حل تعارضات موجود برای مواقعی که سایر افراد با شما و اطرافیانتان موافق نیستند، مهارت پیدا کنید. هدف این است که همه افراد نیازهای خود را برآورده سازند.

یادگیری مهارت های تعیین حد و حدود

خواه به صورت مودبانه ولی قاطعانه پیشنهاد دوستی مردی را رد کنید، با دوست یا یکی از اعضای خانواده خود بیش از حد سروکله بزنید یا کاری را به پایان برسانید، باید بدانید که چگونه بدون احساس گناه برای خود حد و مرز تعیین کنید.

بله گفتن شرطی یا نه گفتن صریح را یاد بگیرید. بیش از حد متعهد نشوید و احساس کمبود یا گناه نکنید. با تعیین حد و حدود به عنوان یکی از مهارت های اساسی زندگی، خود را برای موفقیت بیشتر آماده می سازید. با تمرین این مهارت درخواهید یافت که نه گفتن به دیگران و بله گفتن به خود چقدر خوب است!

مدبر بودن و تسلط بر مهارت تفویض اختیار

بیاموزید که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید که به آنچه نیاز دارید، برسید. در غیر این صورت دائما دچار آشفتگی می شوید. یاد بگیرید که از کجا کمک بگیرید و سعی نداشته باشید که همه مشکلات را خودتان به تنهایی حل کنید.

نحوه محول کردن وظایف در موقعیت های خانوادگی یا کاری را به گونه ای که همه در کارها مشارکت داشته باشند، بیاموزید. این امر زندگی شما را آسان می کند و مسئولیت پذیری را به دیگران می آموزد.

مهمترین نکته این است که به یاد داشته باشید که درخواست کمک یا مشاوره نشانه ضعف نیست، بلکه هوشمندی شما را نشان می دهد.

مشارکت در کارها مهارت های اساسی زندگی

یادگیری هنر رها کردن

خانم ها باید یاد بگیرند که کمال گرایی افراطی، دائما به دنبال تایید دیگران بودن و دلبستگی به نتایج را رها کنند. درون خود را با آزادی کامل به دیگران نشان دهید، تمام تلاش خود را در زندگیتان بکنید و از دیگران و خود انتظار بیش از حد نداشته باشید. همچنین اجازه دهید که آنچه می خواهد اتفاق بیفتد، به سادگی و به همان صورت ذاتی خود رخ دهد.

رها کردن اشتباهات گذشته از مهم ترین مهارت های اساسی زندگی به شمار می رود. وقتی حضور چیزی یا کسی به شما آسیب می زند یا از شما سوء استفاده می کند، شجاعت این را داشته باشید که به راحتی آن را رها کنید. بگذارید که او راه خودش را ادامه دهد و شما راه خودتان را بروید.

رها کردن به معنای یادگیری بخشیدن خود و دیگران است. خواهر، دوست یا رئیس خودشیفته خود را ببخشید و بیشتر از همه با خود مهربان باشید و از اشتباهات خود بگذرید. یادگیری هنر رها کردن باعث می شود که سعادت ناب را تجربه کنید.

رها کردن مهارت های اساسی زندگی

کلام آخر

همه افراد به ویژه خانم ها برای داشتن زندگی موفق و سالم باید مهارت های اساسی زندگی را یاد بگیرند. این مهارت ها به زنان در برقراری ارتباط مسالمت آمیز با دیگران نیز یاری می رساند. تسلط به این مهارت ها و اتکا به خود موجب افزایش اعتماد به نفس و درنتیجه پیشرفت در زندگی زن ها می شود. با توجه به میزان اهمیت و لزوم یادگیری این مهارت ها در این مقاله برخی از آن ها را با شما در میان گذاشته ایم.