تیرگی آرنج و زانو

تیرگی آرنج و زانو

در برخی افراد پوست آرنج و زانوها تیره تر از سایر قسمت های بدن است. زیرا آرنج و زانوها به دلیل عدم توجه و مراقبت در مقایسه با سایر نقاط برجسته بدن بیشتر در معرض آسیب و تیرگی هستند.

تیرگی آرنج و زانو در واقع نوعی هیپرپیگمانتاسیون است و به دلیل تفاوت در سطح ملانین ایجاد می شود. ملانین ماده ای است که به پوست رنگ می دهد و از آن در برابر نور خورشید محافظت می کند. هنگامی که تولید ملانین در یک ناحیه معین بیش از حد باشد، می تواند منجر به تغییر رنگ پوست آن شود.

سیاه بودن آرنج و زانو اغلب در افرادی با رنگ پوست تیره رخ می دهد و علت آن اینست که پوست تیره تر احتمالاً بیش از حد ملانین تولید می کند. تیرگی آرنج و زانو مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی کند؛ اما در زیبایی تأثیرگذار است و به همین دلیل خانم های زیادی به دنبال روشن کردن پوست آرنج و زانو هستند تا رنگ این قسمت ها با بقیه بدنشان مطابقت داشته باشد.

تیرگی آرنج و زانو

در ادامه علت های احتمالی سیاهی آرنج و زانو را بررسی کرده و راهکارهایی جهت درمان این تیرگی ها مطرح می کنیم.

علت تیرگی آرنج و زانو چیست؟

دلایل مختلفی برای تیره شدن پوست زانو، آرنج و سایر مفاصل وجود دارد. از جمله:

  • تجمع سلول های مرده پوست
  • اصطکاک
  • قرارگیری در معرض نور خورشید
  • برخی بیماری های پوستی مانند اگزما
  • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب
  • در برخی موارد خشکی هم می تواند با تیرگی همراه باشد؛ که موجب تشدید هیپرپیگمانتاسیون نیز خواهد شد.

چگونه از تیرگی آرنج و زانو جلوگیری کنیم؟

شما باید برای مراقبت کلی از پوستتان وقت بگذارید و تلاش کنید. عادت های روزانه مانند پاکسازی، مرطوب کردن و محافظت می توانند تیرگی های پوست را در طول زمان کاهش داده و در عین حال پوست شما را نیز سالم نگه دارند. در ادامه به بررسی بهترین روش های پیشگیری از تیرگی و سیاهی پوست آرنج و زانو می پردازیم.

به طور مرتب ضدآفتاب بزنید.

از آنجا که هیپرپیگمانتاسیون اغلب در اثر آسیب ناشی از نور خورشید ایجاد می شود؛ استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30 ضروری است. از یک کرم ضدآفتاب برای کل بدن خود از جمله آرنج و زانوها استفاده کنید.

هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید.

همیشه به خصوص بعد از دوش گرفتن و حمام کردن، آرنج و زانوهایتان را با کرم مرطوب کننده مرطوب کنید. همچنین می توانید روی لوسیون روزانه بدن خود از مرطوب کننده های غلیظ تری مانند روغن نارگیل هم استفاده کنید. این کار باعث سلامت پوست شما می شود.

هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید.

لایه بردای کنید.

علاوه بر مرطوب کردن آرنج و زانوها باید برای از بین بردن سلول های مرده پوست و جلوگیری از تجمع آن ها یک یا دو بار در هفته لایه برداری انجام دهید. می توانید از اسکراب قند یا کرم های لایه بردار استفاده کنید. دقت کنید که محصول را به آرامی و به صورت دایره ای روی آرنج و زانوی خود بمالید و بیش از اندازه مالش ندهید.

درمان تیرگی آرنج و زانو با روش های طبیعی

می توانید در خانه از روش های طبیعی برای رفع تیرگی و سیاهی آرنج و زانوهای خود استفاده کنید. داروهای خانگی برای رفع تیرگی آرنج و زانو مطلوب ترین گزینه اند؛ زیرا ارزان قیمت هستند و عوارض جانبی هم ندارند. در ادامه رایج ترین روش های طبیعی را به شما معرفی خواهیم کرد.

چای سبز

چای سبز یک درمان رایج برای روشن کردن تیرگی پوست آرنج و زانو است. چای سبز به دلیل ترکیب اصلی خود یعنی اپی‌گالوکتشین گالات، آنزیم اولیه مورد نیاز برای ساخت ملانین را مهار کرده و از تجمع آن جلوگیری می کند.

برای استفاده از چای سبز لازم است یک کیسه از آن را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید سرد شود. سپس یک تکه پنبه را در چای فرو کنید و مقدار اضافی آن را خارج کنید. در نهایت پنبه را روی قسمت های تیره آرنج و زانوی خود بکشید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا به علت دارا بودن آلوسین می تواند پوست را روشن کند. برای استفاده از آلوئه ورا یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را روی قسمت های تیره آرنج و زانو بگذارید و به آرامی با دستان تمیز روی پوست خود بمالید. این کار را چند بار در هفته و حداکثر 2 بار در روز تکرار کنید.

زردچوبه

ترکیب اولیه زردچوبه یعنی کورکومین باعث روشن شدن قسمت های تیره پوست می شود. کورکومین با مهار کردن فعالیت تیروزیناز، سنتز ملانین را محدود می کند و به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند.

برای استفاده از زردچوبه نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با یک قاشق غذاخوری ماست یا عسل ترکیب کنید و سپس خمیر به دست آمده را روی قسمت های تیره آرنج و زانو بمالید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و در آخر آرنج و زانوی خود را تمیز بشویید و مرطوب کنید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت لایه برداری و روشن کنندگی پوست است و به درمان تیرگی آرنج و زانوها کمک می کند. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را به مقدار کمی آب اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا خمیر مناسبی به دست بیاید. سپس خمیر را روی آرنج و زانوهایتان بمالید و اجازه دهید حدود 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند. در نهایت محل را تمیز بشویید. این کار را 2 بار در هفته تکرار کنید.

میوه های خانواده مرکبات

تحقیقات نشان داده اند که مکمل های خوراکی حاوی عصاره های مرکبات برای روشن شدن تیرگی های پوست مفید هستند. شما می توانید به راحتی در خانه از لیمو و سایر مرکبات استفاده کنید. آب مرکبات را در یک فنجان فشار دهید و با استفاده از پنبه آن را روی آرنج و زانوی خود بمالید. این کار را هر روز تکرار کنید.

استفاده از مرکبات برای درمان تیرگی آرنج و زانو

جو دوسر و ماست

بلغور جو دوسر و ماست باعث می شوند رطوبت بیشتری به پوست خشک برسد و تیرگی آن کم شود. مقدار مساوی از بلغور جو دوسر و ماست را به خوبی مخلوط کنید و روی آرنج و زانو بمالید. اجازه دهید مخلوط به مدت 20 دقیقه روی پوستتان بماند.

آیا می توان از محصولات روشن کننده برای درمان تیرگی آرنج و زانو استفاده کرد؟

در استفاده از محصولات روشن کننده احتیاط کرده و حتما با متخصص پوست خود مشورت نمایید. برخی از این محصولات ممکن است ناایمن باشند و باعث آسیب به پوست شما شوند. به طور کلی بهتر است از استفاده از محصولات داروی آب اکسیژنه، هیدروکینون و استروئیدها خودداری کنید.