چطور از لباس های زمستانی مراقبت کنیم؟

چطور از لباس های زمستانی مراقبت کنیم؟

با گرم شدن هوا وقت آن است که لباس های زمستانی خود را جمع کرده و کنار بگذارید. انداختن همه لباس های زمستانی در یک کیسه ممکن است راه حل سریعی باشد؛ اما وقتی زمستان سال آینده فرا برسد با مشکل روبرو خواهید شد. با ما همراه باشید تا با مؤثرترین شیوه های مراقبت و نگهداری از لباس های زمستانی آشنا شوید.

قبل از انبار کردن لباس های زمستانی چه کاری انجام دهیم؟

ابتدا همه لباس هایی را که قرار است انبار کنید بشویید. مگر این که مطمئن باشید پس از آخرین شستشو دیگر آن لباس را نپوشیده اید. انبار کردن لباس با وجود هر گونه بو یا لکه احتمال دائمی شدن آن را افزایش داده و باعث جذب آفات و پروانه ها و ایجاد کپک می شود. بوی عطر یا تعریق هم می تواند به ایجاد لکه های زرد رنگ روی لباس منجر شود و حذف لکه را خیلی دشوار کند.

دقت کنید که اگر لباسی را برای شستشو به خشکشویی داده اید حتما آن را از کیسه پلاستیکی دربیاورید و اجازه دهید خوب خشک شود.

در گام نخست همه لباس های زمستانی را بشویید.

لباس های زمستانی را آویزان کنیم یا تا بزنیم؟

به طور کلی هر لباسی را که هنگام آویزان شدن می تواند کش بیاید و شکل خود را از دست بدهد، تا بزنید. از طرفی هر لباسی را که هنگام تا زدن دچار چین خوردگی و چین و چروک می شود، آویزان کنید.

در مورد لباس های زمستانی به طور خاص، بهتر است شلوارهای گرم، ژاکت ها، لباس های چرمی، پشمی و دارای خز مصنوعی را با دقت تا بزنید تا شکل خود را حفظ کنند. اگر لباسی دارید که از خز واقعی حیوان در آن استفاده شده، آن را آویزان کنید. بهتر است برای محافظت از لباس هایی که می خواهید آن ها را آویزان کنید از کاور نخی استفاده کنید.

هنگام تا زدن لباس های ظریف و دارای تزئینات خاص بهتر است از دستمال کاغذی بدون اسید استفاده کنید تا یک لایه محافظ اضافی به وجود بیاید و از انتقال رنگ و گیر کردن آن جلوگیری کند.

قبل از آویزان کردن لباس های زمستانی یا تا زدن آن ها باید همه وسایل داخل جیب ها را خالی کنید؛ دکمه ها را ببندید و زیپ ها را بالا بکشید؛ تا شکل لباس ها به درستی حفظ شود.

برخی از لباس های زمستانی را باید تا زد.

بهترین راه برای نگهداری از لباس های زمستانی چیست؟

ساده ترین گزینه برای انبار کردن لباس های زمستانی استفاده از کیسه های خلأ یا سطل های پلاستیکی با درپوش محکم است. کیسه های خلأ و سطل های پلاستیکی کمترین مقدار فضا را اشغال می کنند و از طرفی مانع ایجاد آفات در لباس های زمستانی می شوند. همچنین برای نگهداری از لباس های حجیم و بزرگ بسیار مناسب هستند.

کیسه های خلأ را می توانید روی هم قرار دهید و به بهترین شکل از فضای عمودی کمدتان استفاده کنید. سطل های پلاستیکی شفاف نیز به شما این امکان را می دهند که داخل آن ها را ببینید و به خاطر بیاورید که چه لباس هایی را در آن انبار کرده اید. برچسب زدن کیسه ها و سطل ها نیز باعث می شود تا لباس هایتان را به سرعت پیدا کنید. دقت داشته باشید که کیسه و سطل مخصوص نگهداری لباس ها را بیش از حد پر نکنید.

برخی از لباس های زمستانی پر شده و خیلی حجیم مانند پالتوها ممکن است در کیسه های خلأ آسیب ببینند. بنابراین اگر فضای کافی دارید بهتر است این قبیل لباس ها را آویزان کنید یا مستقیما آن ها را در سطل های پلاستیکی قرار دهید؛ به نحوی که خیلی فشرده نشوند.

همچنین لباس هایی مانند برخی از ژاکت ها را که ظرافت خاصی دارند و در تا زدن آن ها از دستمال کاغذی استفاده کرده اید، بهتر است در خارج از کیسه وکیوم نگهداری کنید. این قبیل لباس ها را تا زده و مستقیم در سطل های پلاستیکی قرار دهید. دقت کنید که ژاکت ها و بافت های سنگین را در قسمت پایین و ژاکت های سبک تر را بالا بگذارید.

دقت داشته باشید که هیچوقت از جعبه های مقوایی برای نگهداری لباس های زمستانی استفاده نکنید. اگر چه این جعبه ها ارزان قیمت هستند و می توانید هنگامی که از آن ها استفاده نمی کنید آن ها را تا بزنید؛ اما به یاد داشته باشید که جعبه های مقوایی در برابر رطوبت و آب مستعد آسیب هستند و شکاف هایی دارند که می تواند حشرات و آفات را جذب کند.

برخی از لباس های زمستانی را باید آویزان کرد.

برای نگهداری کفش و چکمه نیز بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده کنید. ابتدا با یک برس کفش یا پارچه نخی کفش ها را تمیز کنید و جلا دهید. پس از این که از تمیز و خشک بودن کفش ها اطمینان پیدا کردید آن ها را در ظروف پلاستیکی قرار دهید.

بهتر است چند کیسه خوشبو کننده کوچک را نیز در ظروف قرار دهید. دقت داشته باشید که تعداد زیادی از چکمه های خود را در یک ظرف جا ندهید و از دستمال کاغذی یا قالب کفش برای کمک به حفظ کفش های خود استفاده کنید.

چکمه ها را تمیز کرده و در ظروف پلاستیکی نگهداری کنید.

چه موادی را همراه لباس های زمستانی در کیسه یا سطل قرار دهیم؟

بعد از آن که لباس های زمستانی خود را در کیسه های خلأ یا سطل های پلاستیکی با درپوش محکم قرار دادید؛ مواد بازدارنده آفات مانند کیسه های اسطوخودوس یا سدر را در کنار لباس هایتان قرار دهید تا احتمال جذب آفت و خوردگی لباس را از بین ببرید.

کیسه های اسطوخودوس را قبل از قرار دادن در کنار لباس ها فشار دهید یا در معرض نور خورشید قرار دهید. همچنین چند بسته کوچک رطوبت گیر را همراه لباس هایتان در کیسه یا سطل قرار دهید تا مطمئن شوید که رطوبت های احتمالی جذب می شوند و بوی کپک ایجاد نمی شود.

بهترین مکان برای نگهداری از لباس های زمستانی کجاست؟

لباس های زمستانی را در مکانی تمیز، سرد، خشک و تاریک انبار کنید. محیط های روشن باعث از بین رفتن رنگ لباس و محیط های گرم و مرطوب باعث کپک زدن لباس ها می شود. همچنین گرمای خیلی زیاد باعث می شود لباس های چرمی تک بخورند.

طبقه بالای کمد و زیر تخت گزینه های ایده آلی برای این کار هستند. هیچوقت لباس هایتان را در گاراژ یا انباری نگذارید.